İçeriğe geç

jQuery çakışması

Bu yazımda jQuery çakışması nedir nasıl düzeltilir ondan bahsedeceğim. Faydalı olması dileğiyle…

jQuery çakışması sorunu genelde sayfanıza iki farklı jQuery versiyonu yüklediğinizde, prettyPhoto-nevoslider gibi  birden çok eklenti kullandığınızda karşılaşılan bir problemdir. Bu problem ortaya çıktığında sayfanızda kullandığınız jQuery kodlarınızın bazıları veya tümü çalışmaz. Bu problemin asıl sebebi ise jQuery kodlarımızda kullandığımız fonksiyonlarının çakışmasıdır. Çünkü jQuery geliştiricileri fonksiyonun birinde $ kullandıysak diğer fonksiyonları tanımlarken $ den farklı olarak $a, $b, $c şeklinde kullanmamızı istiyorlar. Çok mantıklı bişey olduğunu söyleyemem hatta çok şaçma bişey ancak bu saçmalığı kabul etmeyip bildiğimiz gibi yaptığımız zaman bu problemle karşılaşıyoruz. Lafı fazla uzatmadan kodlarımızdaki jQuery çakışmasını nasıl düzeltebiliriz hemen ona geçelim.

Neyseki bu sorunu çözmek için yapmamız gereken tek şey çakışmaya sebep olan script dosyasını bulup kodların en üst satırına  jQuery.noConflict(); yazdıktan sonra tüm kodlarınızı  jQuery(document).ready(function(){ … } arasına yazmak. Ardından bu dosyadaki tüm $ tanımlamalarını jQuery olarak değiştirmek hemen bir örnekle açıklamak istiyorum. Çakışan dosyalarımızdaki kodların şöyle olduğunu varsayalım :

$("button").click(function(){ 
   alert("Butona tıkladınız"); 
});

burdaki jQuery çakışmasını düzeltmek içinse kodlarımızı şu şekilde değiştirmemiz gerekiyor :

jQuery.noConflict(); 
jQuery(document).ready(function(){
   jQuery("button").click(function(){ 
      alert("Butona tıkladınız"); 
   }); 
});

Bu şekilde jQuery çakışması sorununu çözebilirsiniz. Umarım faydalı olur. Benim başıma geldiğinde baya uğraşmıştım ve bu şekil halletmiştim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere çakışmasız kodlamalar dilerim 🙂

 

Kategori:JavaScript

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir