İçeriğe geç

Kali Linux yedek alma – Sistem geri yükleme

Kali linux yedek alma ve sistem geri yükleme başlıklı yazımızdan herkese merhaba arkadaşlar. Kali Linux öntanımlı olarak windowsda ki gibi sistem geri yükleme veya yedek alma yazılımına sahip değil. Tabii ki bu böyle bir yazılıma sahip olma imkanımızın olmadığı anlamına gelmiyor 🙂

Kali, windows gibi deneme yanılma yöntemiyle kurcalayarak öğrenilecek bir işletim sistemi değil maalesef. Yeni başlayan arkadaşlarımızın sıkıntı yaşamaması adına böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

Kali linux üzerinde yedek almak için geliştirilmiş bir sürü paket, yazılım bulunuyor. Ben kendi kullandığım ve yedek alma kategorisinde ki en popüler programlardan biri olan timeshift ile kali linux’da nasıl yedek alabiliriz anlatmaya çalışacağım. 

Timeshift vala dili kullanılarak geliştirilmiştir. Söz dizimi PHP’ye çok benziyor. PHP ve JAVA karışımı bir söz dizimi var diyebilirim aslında 🙂 Bu önbilgiyi de verdikten sonra ilk olarak timeshift Github Adresi üzerinden sistemimize uygun olan (32 bit 64 bit) .deb uzantılı dosyayı indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyanın bulunduğu konuma gelerek terminali açıp aşağıda ki kodu çalıştırıyoruz.


dpkg -i inendosyaadi.deb

Gelen uyarılara Y tuşuna basarak kabul edin. Timeshift kurulmuş olacaktır. Daha sonra uygulamalar kısmında timeshift yazarak programı açalım. İlk açılışta yapılandırma sihirbazı karşımıza çıkaçaktır.

RSYNC görüntü seçeneğini seçip sonraki butonuna bastığımızda hangi hard diski kullanacağımızı seçebileceğimiz bir ekran çıkıyor. İstediğiniz konumu seçerek Sonraki butonuna tıklıyoruz.

Bir sonraki sayfada ise yedeklerin otomatik olarak ne zaman alınacağını ayarlayabileceğimiz bir pencere çıkıyor. Yine burayı da isteğinize göre ayarlayın.

Sonraki butonuna tıkladığımızda yapılandırma tamamlanacaktır ve arayüz açılacaktır. Yukarıdan “Oluştur” butonuna tıklayarak ilk sistem yedeğinizi alabilirsiniz. Dosya ve uygulamalarınız boyutuna göre bu işlem biraz zaman alabilir 🙂 Sistem yedeğimizi aldıktan sonra artık linuxu iyice karıştırabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Kategori:Linux

Tek Yorum

  1. Adam Turan Adam Turan

    Adamsın… Kali linux yedek alma gerçekten önemli bir konu. Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir