İçeriğe geç

PHP Goto Kullanımı

PHP Goto kullanımı adlı makalemizden hepinize merhabalar. Blogu ve bir şeyler yazmayı özlemişim 🙂 PHP Goto nedir nasıl kullanılır hemen hızlıca konumuza girelim.

Goto özelliği kısaca tanımlayacak olursak, aynı kod sayfası içerisinde istediğimiz satıra gitmemizi atlamamızı sağlayan güzel bir özellik. Örneğin index.php de 52. satırdan 10. satırda ki kodlara atlamamız gibi.

Güncel bir çok dilde özellikle js dillerinde bu özellik mevcut ve tabii ki PHP’de de yıllardır mevcut sadece ben yeni öğrendim o yüzden bilmeyenlerde öğrensin diye hemen koştum bilgisayarın başına 🙂

Hemen basit bir örnekle PHP Goto Kullanımı nasıldır birlikte görelim.

<?php

goto atla;
echo "Burayı yazmıcam çünkü beni atladılar :(";

atla:
echo "PHP Atlamasyon!";

Yukarıdaki kodu çalıştırdığınızda ekrana “PHP Atlamasyon!” yazdığını göreceksiniz. Şimdi birazcık daha teknik detaya inelim.

Öncelikle atla: yazdığım satırdan sonra gelen tüm satırlar bir blok olarak geçiyor. Taki başka bir blok tanımlanana kadar. Örneğin:

<?php

block1:
echo "Birinci blok";

block2:
echo "İkinci blok";

block2 yazdığımız yere kadar block1 olarak tanımlanmaktadır. Bunu da hallettiğimize göre şimdi kullanıma geçebiliriz. goto deyiminden sonra blok adını yazıp noktalı virgül koyuyoruz (;) hepsi bu kadar. Hemen yine bir örnekle açıklayalım.

<?php

goto block2;

block1:
echo "Birinci blok";

block2:
echo "İkinci blok";

Ekran çıktımız: İkinci blok olacaktır.

PHP Goto kullanımında dikkat etmeniz gereken blok tanımlamadan önce goto kullanmanız gerekiyor. Hemen basit bir örnek verelim.

<?php


block1:
echo "Birinci blok";

block2:
echo "İkinci blok";

goto block1;

Bu kodu yazıp çalıştırdığınızda derleyiciniz sonsuz bir döngüye girecektir ve ekrana tahammül edemeyeceğiniz kadar çok metin yazacaktır. Bu yanlış bir kullanımdır. Buna dikkat etmelisiniz.

Daha fazla bilgi için: https://www.php.net/manual/tr/control-structures.goto.php

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Kategori:Genel MakalelerPHP

Tek Yorum

  1. fikret fikret

    uzuuuunn bir aradan sonra güzel bir paylaşım teşekkürü hak ediyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir