İçeriğe geç

Php log dosyalarının yerini değiştirmek

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere log dosyaları kullanıcıyı bilgilendirmek, sunucu üzerinde gerçekleşen hata ve diğer işlemleri saklamak için kullanılan metin dosyalarıdır. Log dosyaları sayesinde sistem üzerinde gerçekleşen tüm işlemleri görebiliriz. Sunucu üzerinde cron işlemleri hakkında bilgi veren cron.log dosyası, oluşan hatalar için error.log dosyası gibi birden çok log dosyası bulunmaktadır. Biz php geliştiricileri olarak genel de error.log dosyası üzerinden bilgi alırız ve oluşan hataları buradan izleyerek hataları minimize etmeye çalışırız.

Genel olarak site üzerinde bir hata ile karşılaşıldığı takdirde ana dizin de error_log adında bir log dosyası oluşturulur ve tüm hatalar bu dosya içerisine yazılır. Güvenlik, daha düzenli çalışma yada herhangi bir sebepten dolayı bu log dosyalarının yerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Önerim kesinlikle değiştirilmesidir. Çünkü log dosyalarına çok rahatlıkla erişilebilir ve sitenize zarar vermek isteyen birileri ilk olarak log dosyalarını inceler. Lafı daha fazla uzatmadan log dosyalarını nasıl değiştirebiliriz ona bir bakalım.

Log dosyalarını değiştirmenin bir den farklı yöntemi vardır. Örneğin php.ini dosyasından log dosya yolunu (var/log/) değiştirmek gibi. Ancak her sunucuda php.ini dosyasına erişiminiz olmayabilir ve php.inide yaptığınız değişikler sunucuda diğer siteleri de etkilediği için önerilmez. En sağlam ve basit olan yol .htaccess dosyasıyla bu işi halletmek. Log dosyalarını değiştirmek için kullanmamız gereken .htaccess kodu ise buyrun:


<IfModule mod_php5.c>
php_flag log_errors on
php_value error_log ./Logs/error.log
</IfModule>

Burada ./Logs/error.log yazdığımız yer log dosyalarının nereye yazılacağını ifade eder. Sunucu ana dizini altında Logs klasörü içindeki error.log dosyasına tüm loglar yazılır. Burada dikkat etmeniz gereken logları tutacak dosyanın sunucuda var olması ve büyük küçük harflere dikkat etmeniz. Eğer .htaccess log dosya yolunu bulamazsa sunucu üzerinde her hangi bir işlem yapamaz ve hata alırsınız.

Php log dosyalarını değiştirmek bu kadar basittir arkadaşlar. Umarım faydalı olur. Görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Kategori:PHP

Tek Yorum

  1. Pembekulup Pembekulup

    Faydalı bir anlatım olmuş, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir