İçeriğe geç

Zend Platform’un Yararları

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Zend Platform‘un yararlarını anlatmaya çalışacağım. Bunu bir reklam yazısı olarak görebilirsiniz 🙂
Zend Platform gayet iyi kurgulanmış, projenizde oluşabilecek olan en ufak bir hata veya yavaşlamanın nereden kaynaklandığını bulmamızı sağlayan devasa bir yazılımdır. Özellikle birden çok web sunucusu olan projelerde bize sağladığı bazı avantajları sıralayalım.

 1. Web sunucularının üzerindeki trafiği görebiliriz.
 2. Son derece gelişmiş bir debugging özelliği ile tüm hataları yakalayabiliriz.
 3. URL bazlı cache‘leme yapabiliriz.
 4. Session Cluster özelliği sayesinde tüm session bilgilerini platform üzerinden yönetebiliriz.
 5. Tüm aşama ve raporlamalarda istatistikleri grafiksel olarak görebiliriz.
 6. PHP ayarlarımızı yine bu arayüzle yapabiliriz.

Bu kadar güzel özellikleri bize sunan Zend Platform tabi ki lisanslı bir yazılım. Bu yüzden uzun uzadıya ayrıntılı bir şekilde anlatmayacağım. Ama şunu bilmeliyiz ki, değişik araçlar kullanarak da Zend Platform’un yaptığı her şeyi yapabiliriz. Ancak bu biraz daha zaman alan ve uğraş isteyen bir şey. Zend Platform’un bu özellikleri bize paket halinde sunması bizi her zaman hızlandırır diye düşünüyorum.

Zend Platform’un en güzel özelliği (bence) debug özelliğidir. PhpStorm’daki debug özelliğinin çok daha fazlasını bizlere sunuyor. Zend Platform kullanıyorsanız kodlarınız emin ellerdedir demek yanlış olmaz. Zend Platform web sayfalarında oluşan hataları fix etmemizi son derece kolaylaştırır. Oluşan bir hatanın hangi web sayfası üzerinde hangi satırda olduğunu görebiliyoruz. Kısacası debugging özelliğinin çok geniş özellikleri bulunuyor.

Zend Platform’u tercih etmemiz durumunda projenizi hatalardan arındırmak ve performansı maksimize etmek için daha az zaman harcamış oluruz. Zend Platform’u öven bu yazımı burada bitirir hepinize iyi çalışmalar dilerim 🙂

Kategori:PHP

3 Yorum

 1. Anıl Derin Anıl Derin

  Güzel bi reklam yazısı olmuş abi 😀

 2. Taner Taner

  Reklamları izlediniz 😀

 3. Zaten zend platformunda benım reklamıma çok ihtiyacı vardı 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir