İçeriğe geç

@ işareti yerine neden [et] kullanıyoruz ?

Son zamanlarda @ işareti türkçe karşılığıyla kuyruklu a harfi yerine bazı sistemlerde [et] kullanıldığını görmüşsünüzdür. Peki insanlar neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorlar ? Kullanıp kullanmamak bişeyi değiştirir mi ? Bu konu benimde ilgimi çekti ve araştırıp edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.Şimdi nedir ne değildir bi karıştıralım.

@ işareti yerine [et] kullanılmasının sebebi web sitelerini gezerek içeriklerdeki veya iletişim sayfalarındaki email adreslerini bulup kendi arşivlerine ekleyen robotlardan kurtulmakdır. Şöyleki bahsettiğimiz bu robotlar web sitenizi tarayarak içerisinde @ işareti barındıran metinleri alıp kendi veritabanlarına eklerler. Herhangi bir kampanya tanıtım yada herhangi bişey için mail adresinize sürekli spam mailler gelmeye başlar. Bu spam maillerden kurtulmak için mail adreslerinde artık  @ işareti yerine [et] kullanılır. Bu aslında çok yaygın olarak kullanılan bişey değil. Yurtdışında bu kullanımın daha yaygın olduğunu görebilirsiniz. Peki buna gerçekten gerek var mı ? Siteyi ziyaret eden kullanıcılarınız [et] simgesini görünce bunun @ işareti (Kuyruklu a) ne eşit olduğunu anlayabilir mi ? İkinci soruya net bir cevap veremesemde ilk soru hakkındaki kendi fikirlerimi açıklamak istiyorum.

Bence @ işareti yerine [et] kullanmak daha mantıklı. En azından ben bundan sonraki projerimde ve kullanımlarda buna dikkat edeceğim. Birde İsim ve Soyismimin baş harflerinden oluştuğu için kesin kullanırım yani 🙂 Siz  bunu kullanmak yerine robot siteleri .htaccess dosyasıyla engelleyebilirsiniz. Ancak her geçen gün yeni bir robot yazıldığını düşünürsek hiç bir zaman tam bir koruma sağlayamazsınız. Tabi ki bu @ işareti yerine [et] kullandığımız zaman %100 koruma sağlarız anlamına da gelmiyor. Şimdilik benim bildiğim [et] işaretini algılayıp mail adresi olduğunu anlayarak veritabanına kayıt eden bir robot yok. Çok yakında yazılabilir. Yazılmasa daha iyi olur tabi ama kötü niyetli yazılımcı arkadaşlar yakında onuda yaparlar. Kafanızı fazla karıştırdım sanırım. Kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış bişey. Avantajlarına bakararak dezavantajı yok denecek kadar az sayılır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere iyi [et] kullanımları dilerim 🙂

Kategori:Genel Makaleler

2 Yorum

  1. birderibir birderibir

    bot sistemler bu sistemide yapılarına eklemiş. en sağlıklı yöntem email adresini bir fotoğrafaya yazıp sitede istenilen yerde göstertmek.

    • Artık yapılacak tek şey o kaldı maalesef 🙂 İnşallah onun da bir yöntemini bulmazlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir