İçeriğe geç

Web Tasarımda Renk Uyumları

Bildiğiniz üzere websitesi tasarlarken en önemli konu renk uyumlarıdır. Peki bu renk uyumlarını seçerken nelere dikkat etmeliyiz ? Hangi etkenleri göz önünde bulundurmalıyız ? Bu ve buna benzer sorularınıza cevap vermek ve sizlere yardımcı olmak adına bu konuyu sizlere anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kullancağımız renkler gözü yormayan renklerden olmalıdır. Eğer arkaplan için koyu bir renk seçtiyseniz sitede kullanacağınız yazı rengini açık renk seçmeniz gerekiyor. Tam tersi eğer arkaplan için açık bir renk seçtiyseniz bu sefer yazı rengi için koyu bir renk seçmeniz gerekiyor. Bu etkeni göz önünde bulundurmazsanız web sitenizdeki yazıların okunabilirliği zor olur ve kullanıcı kaybetmenize neden olur. Web sayfasını tasarlarken çok fazla renk kullanmaktan kaçınmamız gerekiyor. En fazla 3 adet rengi yoğun olarak kullanmalısınız. Web tasarımda renk seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli konuda site logosunun rengidir. Çünkü site logosunda kullanılan renkler genelde sitenin tasarımında ana renk olarak kullanılır. Bu gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konudur. Peki sen kendi bloğunda neden bunu yapmadın dediğinizi duyar gibiyim ve bahane olarak henüz vakit bulamadım diyerek geçiştiriyorum 🙂 Konumuza dönecek olursak websitesi tasarımı yaparken renk seçiminde dikkat edeceğimiz bir diğer konuda renklerin insanlarda çağrıştırdığı duygulardır.

Sıcak Renkler

Sıcak renkler kırmızı, turuncu, sarıdır. Kırmızıda ateşin sıcaklığını, turuncuda güneş ışığının etkisini, sarıda ise ışık ve aydınlık hissi hissedilir. Sıcak renkler diğer renklere göre gözü daha önce etkiler ve dikkat çeker. Tabi ki bu webtasarımı yaparken bu renkleri çok fazla kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu yüzden tasarımlarınızda az kullanmanız daha iyi bir etki yaratır. Sıcak renklerin ruhsal etkisi neşe, canlılık, girişimcilik heyecan ve harekettir.

Soğuk Renkler

Soğuk renkler mavi, yeşil, mor, mavi-yeşil renklerden oluşur. Soğuk renkler sakinleştirici ve yatıştırıcı renklerdir ve çok kullanılırlar.

Nötr Renkler

Nötr renkler ise beyaz, siyah, gri ve grinin tonlarından oluşan renklerdir. Nötr renkleri arkaplanlar ve ılık renklerin etkilerini artırmak için kullanabilirsiniz.

Web tasarımda renk uyumlarını seçmekte size yardımcı olabilecek web sitelerinden de bahsetmek istiyorum. http://colorschemedesigner.com/csd-3.5/ adresi seçtiğiniz renge göre uyumlu renk paletleri oluşturur. Websitesine girdiğinizde üstteki mono(tek) complement(Tamamlayıcı) gibi seçenekleri kullanarak istediğiniz türde renk uyumu oluşturabilirsiniz. Kullandığım ve önerebileceğim bir diğer site ise Adobe Renk Paleti  . Linkteki bağlantıyı kullanarak da adobenın renk uyumlarını kullanabilirsiniz. Siteye girdiğinizde üstteki renk kuralı seçeneklerini kurcalayarak ihtiyacınız doğrultusunda renk uyumları elde edebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Kategori:CssGenel Makaleler

Tek Yorum

  1. Nihat Bila Nihat Bila

    Paylaşım için teşekkürler colorschemedesigner’i öğrenmem iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir