İçeriğe geç

Lamp Bash Script For Ubuntu

Selam dostlar, Bu yazımızda ubuntu üzerine php + mysql + phpmaydmin vs nasıl kurarız bunlara değineceğiz. Centosun ölüm döşeğinde olduğu haberini büyük bir üzüntüyle aldık ve bu yüzden centos olan sunucularımızı ubuntuya taşımaya karar verdik. Bazı abilerimize göre bunlar redhat satabilmek için dış güçlerin üzerimize kurmuş olduğu oyunlar. Bu cümleden anlayabileceğimiz gibi redhat tarafında bir sıkıntı görünmüyor.

Taşınacak çok fazla sunucu olduğu ve benimde her seferinde aynı kodları yazmaya üşenmemle birlikte bu işleri otomatik halledecek bash script yazmaya karar verdim ve bir github reposu oluşturdum. Kısaca paket içeriğinden bahsedecek olursak aşağıya bir görsel bırakıyorum.

İnfo: Görseli güncellemesemde 16.11.2022 tarihi itibariyle Domain ekleme ve silme paketinide repoya ekledim.

Yüklemek istediğiniz paketi seçiyorsunuz ve sonra kurulum işlemleri otomatik başlıyor. MySQL kurulumunda sizden şifre vs isteyebilir onun dışında geri kalan herşeyi elimden geldiği kadar otomatize etmeye çalıştım. Ayrıca PHP için gd, mysql, imap ,curl, intl, pspell, recode, sqlite3, tidy, xmlrpc, xsl, zip, mbstring, soap, opcache, memcache, json, readline, xml eklentilerinide otomatik olarak aktif ettim. Bu eklentiler tüm PHP sürümlerinde geçerlidir.

Bu arada yalnızca Ubuntu 20.04 üzerinde test ettim. Diğer sürümlerde alabileceğiniz hataları iletirseniz sevinirim. Şimdilik depoda bu kadar paket bulunuyor. Sizin katkılarınızla amacına daha uygun bir repo olabileceğini düşünüyorum.

Repo Link: https://github.com/emrtnm/lamp-bash-script-for-ubuntu

Umarım işinize yarar. Sevgilerimle…

Kategori:Linux

Tek Yorum

  1. Levent Levent

    Son günlerde sitenizde çok fazla zaman geçiriyorum. Yine çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir