İçeriğe geç

Vtyslerin sağladığı yararlar nelerdir ?

Merhabalar,

Veritabanı yönetim sistemlerinin sağladığı yararlar veri tekrarı önleme, veri tutarlılığı, veri paylaşımı, veri güvenliği ve veri bağımsızlığı gibi bir çok yarar sağlamaktadır. Şimdi bu terimlerin ne anlama geldiğine bir bakalım.

1 – Aynı veri değişik bilgisayarlarda tekrar tekrar tutulmaz; veri tekrarı azaltılır yada yok edilir.

2- Veri  tutarlılığı aynı verinin değişik yerlerde bir kopyasının bulunması bakım zorluluğu getirir. Bir yerde güncellenen bir adres bilgisi başka yerde güncellenmeden kalabilir ve bu durum veri tutarsızlığına yol açar.

3- Veri paylaşımı VTYS kullanılmadığı durumlarda kullanıcı aynı anda aynı veriye erişemez bir VTYS’de ise aynı veritabanlarına saniyede yüzlerce binlerce erişim sağlanabilir.

4- Veri bütünlüğü bir tablodan bir öğrenci kaydı silinirse öğrenci varolduğu diğer tablolardan da silinir.

5- Veri güvenliği verinin isteyerek yada yanlışlıkla kaldırılması sonucu bozulmasını önlemek için çok sıkı mekanizmalar mevcuttur. Veritabanına girmek için kullanıcı adı ve şifreyle konumanın yanı sıra kişiler sadece kendilerini ilgilendiren tabloları yada tablo içinde belirli kolonları görebilirler.

6- Veri bağımsızlığı VTYSlerin en temel amaçlarından bitanesidir.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi vtysler bize birçok yarar sağlamaktadır. En çok bilinen ve kullanılan vtys programları ise;

1- Ms SQL SERVER  :Orta ve büyük ölçekli VTYSdir.

2- ORACLE : Çok Büyük Ölçekli VTYS’dir.

3- SYBASE : Orta ve büyük ölçekli VTYS’dir.Ülkemizde daha çok banka ve kurumsal alanlarda tercih edilir.

4- INFORMIX : Orta ve büyük ölçekli VTYS’dir

5- MySQL : Genellikle UNIX / LINUX temelli web uygulamalarında tercih edilen bir VTYS’dir.Açık kaynak kodlu bir yazılımdır.Küçük ve orta ölçeklidir.Özellikle web uygulamaları için geliştirilmiştir.

6- Ms Access : Çoklu kullanıcı desteği yoktur.İşletim sisteminin sağladığı güvenlik seçeneklerini kullanır.Belirli bir sayıdaki kayda kadar yada 25 MB geçmeyen kayıtlar için sıkıntı çıkarmadan kullanılabilecek küçük ölçekli bir VTYS’dir.(Laf aramızda pek tercih etmeye gelmez artık edende yoktur sanırım 🙂

7- Advantage : Türk programcılar tarafından geliştirilen orta ve büyük ölçekli VTYS’dir.

Kategori:Veritabanı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir